Kolejny koniec roku oznacza przygotowywanie przez firmy deklaracji podatkowych. Odbywane przez nas stosunki pracy za cały rok ujrzą teraz światło dzienne w postaci kolumn i wierszy liczb w formularzu PIT. Jakie kroki należy poczynić przy regulacji zaległości finansowych? Czy są przeliczniki mówiące o tym ile wynoszą nasze zobowiązania- odsetki od zaległości ZUS? Kiedy opłaca się korzystanie z podatku liniowego?

Każdy pracujący na umowie o pracę odprowadza do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stosowne składki. Obowiązuje nas zestawianie w deklaracjach m.in. wysokości składek na ubezpieczenie społeczne czy składki do OFE (więcej na ). Instytucja co roku ustala stawki za niedopłaty – przy składkach społecznych wynoszą one 8 % w skali roku, przy OFE wynoszą one 4,51 % na rok. Cyfry te zmieniają się w ciągu lat – aktualne podejrzymy na centrali urzędu. ZUS przedstawia także stawkę za odsetki ustawowe – kiedy nie zapłaciliśmy za usługi lub produkty temu komu je zlecaliśmy. W bieżącym roku odsetki za zwłokę w spłacie wynoszą 13 % w skali rocznych zleceń. Obowiązujące nie tylko dłużników stawki i formularze widać na stronach US – to kolejna instytucja z którą winniśmy się rozliczać. Obserwując właściwość urzędów skarbowych w większym mieście, z większą ilością placówek, należy w wyszukiwarce wpisać adres i wyskoczy najbliższy urząd.
Kalkulator i pieniądze
Autor: Jacob Edward
Źródło: http://www.flickr.com

Obok dostępne powinny być zapewne najświeższe aktualności o podatkach, a także informacje o zwolnieniach z podatku itp.Następnym zagadnieniem wartym poruszenia przy rozliczeniach jest kwestia podatku liniowego. Sprawa wydaje się prosta, gdyż podatek liniowy zasady ma proste: zdecydowanie opłaca się bogatszym Polakom.wejdź do serwisu oznakowanie poziome magazynu oznakowanie poziome magazynuBiznesmeni, którzy zarabiają rocznie ponad 85 tysięcy złotych z działalności pozarolniczej łapią się na tzw. drugi próg podatkowy wynoszący 32 %. Pod tym progiem obowiązuje stawka 18 %.

Podstawą podatku jest różnica pomiędzy przychodami, a kosztem ich uzyskania. Przekroczenie kilkudziesięciu tysięcy złotych bywa bardziej skomplikowane także dlatego, że przedsiębiorcy nie wykorzystają z taryf na internet, dzieci, ani nie rozliczą się wspólnie z małżonkiem. Opodatkowanie liniowe rodzi również konieczność spisania kolejnej deklaracji podatkowej – na formularzu PIT-36L.
Czytaj też
 
 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2021 Manate eCenter. All Rights Reserved