Co roku, prawie pół miliona rodaków wyrusza do pracy tymczasowej poza granice naszego kraju. Najbardziej popularnym kierunkiem są Niemcy, Holandia, Francja, i Finlandia. Możliwość dochodu w czasie letnim, to dla większości osób pociągająca możliwość. Pociągają nie jedynie wysokie zarobki, ale dodatkowo możliwość ujrzenia innego kraju, nabycia praktyki i nowych znajomości.

przejdź na stronę
Autor: André Hofmeister
Źródło: http://www.flickr.com
Praca sezonowa najchętniej przyjmowana jest za zachodnią granicą, bo jest blisko i bezpiecznie, a sąsiedzi szanują rzetelność polskich pracowników. Na wiosnę zaczyna się u nich sezon na szparagi, na truskawki i ogórkowy. Zarobki za pracę sezonową są zróżnicowane. Zależne są one przede wszystkim od uzgodnień płacowych w pojedynczych regionach, a wynoszą zwykle 5 – 6 euro. Sporym atutem pracy u zachodnich sąsiadów jest ich sąsiedztwo, a tym samym częstszego wjazdu do domu. Praca sezonowa w Holandii już od wielu lat pociąga pracujących z Polski. Z propozycji agencji korzystają przeważnie ci, którzy wyjeżdżają na zarobek po raz pierwszy, nie czują się za pewnie w odległym państwie z obcym językiem, albo mają już pozytywne doświadczenia z daną agencją.

Praca sezonowa rozpoczyna się w okolicach maja, a ustaje w październiku. Można także liczyć na zatrudnienie przy kwiatach, w chłodniach, bądź przemyśle mięsnym. W Holandii zarobki są zależne przede wszystkim od wieku pracownika, przeliczników pracodawcy, miejsca, również charakteru pracy. Najczęściej
praca sezonowa
Autor: U.S. Army Corps of Engineers Savannah District
Źródło: http://www.flickr.com

oferowane stawki to 7-9 euro na godzinę netto. Należałoby pamiętać, że agencje pośrednictwa pracy biorą za własne usługi ciekawe informacje opłaty. Bywa tak, że negocjują w rozrachunkach pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Atutem jest to, że często oferują miejsce zamieszkania, dojazd do miejsca pracy i ochronę swojego pracownika na miejscu.

Praca sezonowa we Francji przyciąga nie jedynie ze względu na płace, ale i urok tego kraju. Na pracowników tymczasowych z Polski czeka branża rolnicza i cały rynek winiarski. Praca jest różnoraka zaczynając od ścinania winogron, po pomaganie w wytwórczości wina. Praca sezonowa to dla wielu ludzi jedyne źródło utrzymania, szczególnie z okręgów o dużym bezrobociu.

 
 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2020 Manate eCenter. All Rights Reserved