Nasza cywilizacja opiera się na informacji. Znane jest powiedzenie, iż kto ma informację ten ma władzę. Prawdopodobnie nigdy w historii nie było ono tak bardzo prawdziwe. Gromadzimy coraz to więcej informacji o rozmaitym stopniu istotności. Firmy gromadzą dane o naszych preferencjach handlowych. Rzecz jasna nasi pracodawcy również gromadzą duże ilości informacji o nas, pracownikach i to poczynając od zawarcia umowy o pracę po jej rozwiązanie.

magazynowanie danych
Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

Wzmiankowane informacje są nie jedynie magazynowane, ale także przetwarzane. Zarządzanie bazami danych tak dużych rozmiarów nie jest wcale łatwe. Świadczy o tym choćby fakt, iż powstała odrębna dyscyplina wiedzy, nazywana od angielskiej nazwy kolosalnych zbiorów danych Big Data. Termin ten łączy w sobie ogół zagadnień z wielu sfer wiedzy, np. zaawansowanej matematyki, informatyki a nawet fizyki. Zarządzanie bazami danych wymaga nie wyłącznie utworzenia wydajnych matematycznych sposobów analizy ich zawartości ale też efektywnych nośników danych na jakich będą one przechowywane. Coraz bardziej istotne są procedury ich chronienia przed nieautoryzowanym dostępem. Jak ważne jest zabezpieczanie zbiorów w rodzaju Big Data nie musimy nikogo przekonywać – raczej nikt nie chciałby aby na przykład informacje o jego chorobach i podjętej terapii były powszechnie dostępne. Można sobie zadać pytanie, czy można sobie pozwolić na nietworzenie takich dużych baz danych. Odpowiedź będzie jednoznaczna – nie możemy.

Może Cię też zainteresować: tworzenie baz danych

duża ilość danych
Autor: MBWA PR
Źródło: http://www.flickr.com

Co więcej, można spokojnie założyć, iż ilość i wielkość takowych zbiorów danych będą wciąż rosnąć. Oczywiste przykłady to prace nad tak zwaną elektroniczną receptą lub centralną ewidencją dokumentów pozwalającym na załatwienie takich spraw jak wystawienie nowego dowodu osobistego bądź innego poświadczenia w dowolnym urzędzie, niezależnie od aktualnego miejsca przebywania. Zarządzanie bazami danych to nie wyłącznie kłopot administracji państwowej jak też działu osobowego każdej firmy. Dla wszystkich przedsiębiorstw telekomunikacyjnych zarządzanie bazami danych to codzienność. Przetwarzają one na co dzień miliony informacji. Bez nadmienionych baz danych nowoczesna gospodarka a nawet cywilizacja nie mogłyby funkcjonować – przeczytaj na stronie.

Nakłaniamy Cię do zajrzenia do nowego postu na ten temat – tam odnajdziesz ekstra informacje. Zatem idź do serwisu wniosek o urlop ojcowski i ciesz się do woli.

/J]

 
 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2021 Manate eCenter. All Rights Reserved