Zwolnienie pracownika dla wszelkiego pracodawcy jest czymś męczącym. To przykra, nierzadko niesłychanie przytłaczająca wiadomość dla pracownika, wskutek tego potrzebnie powinnyśmy umieć przekazać ją umiejętnie oraz delikatnie. W takiej sytuacji powinno się zachować się odpowiednio i należycie, bo przekazujemy komuś niemiłą wiadomość. Pracodawcy jednakże powinny liczyć się z taką możliwością.

Mając swoją firmę, musimy być przygotowani na rozliczne rzeczy, wskutek tego nasza wiedza powinna być na najwyższym poziomie. Tak samo jak powinniśmy płacić składki na ubezpieczenie społeczne (więcej szczegółów), tak samo powinniśmy wiedzieć jak zwolnić pracownika – dalsza część.

Powitanie mężczyzn

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

Przede wszystkim powinnyśmy zachować się uprzejmie. Nawet jeśli przyczyną zwolnienia jest uchybienie pracownika, jego nieuczciwość bądź lenistwo – nie zdołamy zachować się wobec takiej osoby niestosownie bądź wulgarnie. Rozmowa dotycząca zwolnienia pracownika winna też odbywać się prywatnie i bez świadków. Bezsprzecznie nieodpowiednie będzie zwolnienie (zobacz ile dostanę pensji na zwolnieniu lekarskim kalkulator) pracownika przy świadkach. Taka rozmowa winna być przeprowadzona w gabinecie, z dala od wścibskich oczu. Jeśli planujemy zwolnić pracownika, to w odpowiednim geście będzie powiadomienie go o tym wcześniej. Wiadomość, iż „jutro może Pan nie przychodzić do pracy, ponieważ jest Pan zwolniony” bezspornie nie będzie dobra. Jeśli z wyprzedzeniem powiadomimy pracownika, iż planujemy jego zwolnienie, wtenczas będzie on miał czas, żeby się z tym oswoić bądź znaleźć sobie inną pracę.

Chciałbyś znaleźć coś podobnego na omawiany na tej stronie temat? Kliknij ten link – ta ważna witryna (http://www.super-edu.pl/korepetycje/matematyka/gdynia) bez wątpienia może rzucić nowe światło.

Jeżeli przyczyną zwolnienia ma być na przykład niewywiązywanie się z powierzonych obowiązków, to podarowany pracownikowi czas, zdoła być motywatorem do ulepszenia swojej pracy oraz usprawnienia swoich rezultatów. Przypuszczalne, iż rozpocznie on lepiej przykładać się do pracy, natomiast my zdecydujemy się jednak na zatrzymanie go w firmie. Rzecz jasna takiej sytuacji nie wolno prowokować celowo, trwożenie pracownika zwolnieniem lub poinformowanie go o zwolnieniu (w sytuacji, gdy nie zamierzamy tego zrobić) w celu zwiększenia jego motywacji jest nieodpowiednie i nieetyczne.

Prowadzenie firmy musi przygotować nas na różnorodne pojawiające się sytuacje. Warto wiedzieć nie jedynie w jaki sposób wypada zwolnić pracownika, ale też czym jest przedawnienie zobowiązania podatkowego oraz w jaki sposób poradzić sobie z tą sytuacją – więcej w artykule.

 
 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2021 Manate eCenter. All Rights Reserved